New Zealand

 

 

SHOW RESULTS
 
Please e-mail results to be published to nz.eiger.97@xtra.co.nz
 
All care is taken to ensure the results below are correct - but if there is a mistake or a result missing please email the above.
 
2014 NEW CHAMPIONS

Schallenberg Just Wild About - Jury
Schallenberg I Am Giant - Jury/Walden
Corbern Geordie Lass (Imp Aust) - Bryce/Davies


2013 NEW CHAMPIONS
 
Aust CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) (Sperling)
Clair De Lune Van Blassis  (Sperling)
Zollikon Foreign Affair V Blassis (Imp Aust) (Sperling)
Montreux Miss Muffet - (Lewis)
Schallenberg Just Reeved Up (Savage)
 
 
2012 NEW CHAMPIONS
 
Schallenberg Talledega (Jury)
Sennen Vintage Verdelho (Imp Aust) (Jury)
Anahera Irresistabubble - (Stevenson)
Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) (Sperling)
Montreux Miss Polly Flinders (K Dixon & M Hickman)
 
 
 
2011 NEW CHAMPIONS
 
Anahera No Rest For The Wicked (Cocking)
AMCH Skylyn's Powder Keg (Imp USA) (Stevenson)
Anahera Marchelline (Sperling)
Montreux Black Magic Woman (Lewis)
Anahera Noblesse Oblige (Sperling)
Toffen Tallulah-Bellevino (Robinson)
Silvretta Omar Sharif (Roberts)
 
 
A NEW ZEALAND FIRST - CH SCHALLENBERG SWEETEST THING - DANTE is the first Bernese in New Zealand to be awarded the PLATINUM CERTIFICATE OF MERIT - 100 challenges WELL DONE!!
 
Congratulations to RUBIS NZ CH Makker Hudson - Bismarck - gaining his Gold Certificate of Merit and then taking RUNNER UP BEST IN SHOW at the Manawatu Kennel Association show on Sunday 22nd January 2012 under Mr Osamu Toyakawa (Japan)- a great way to end his show career!!
 
Congratulations to NZ CH Sennen Maden Heaven - Sienna - gaining her Gold Certificate of Merit and another Intermediate of Group at Tokoroa - 11/12 February 2012
 
Congratulations to new CHAMPION Schallenberg Talledega - Kobi - gaining his Championship title and taking RESERVE BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP at Tokoroa on Sunday 12 Feburary 2012 under Marlene Martin (Vic)

Congratulations to CH Anahera Noblesse Obilge - gaining her Gold Certificate of Merit
 
Congratulations to NZ CH Vevey Beowulf V Blassis - gaining his Gold Certificate of Merit
 
Congratulations to BIS NZ CH Sennen Maden Heaven - winning BEST IN SHOW at the Eukanuba 7's - Hawkes Bay Non-Sporting & Utility show and also winning BEST OF BREED for the third year in a row at the National Dog Show.
 
Congratulations to NZ CH Vevey Beowulf V Blassis winning RUNNER UP BEST IN SHOW at Wanganui on 16 March 2013
 
Congratulations to AUST & NZ CHAMP Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - Ranger - who is certainly taking the show ring by storm - and handled superbly by Pascale Sperling.

Congratulations to CH Schallenberg Just Wild About - Fergie for winning BEST IN SPECIALTY SHOW at only 17 months of age under breed specialist Michael Leonard (Ireland) - Cambridge 9th March 2014

CONGRATULATIONS - BIS CH SCHALLENBERG I AM GIANT - IDAHO - Winning BEST IN SHOW under breed specialist Lyn Brand (Branbern Bernese) at Carterton on 15 November 2014


SWISS SHOW 2015

Judge:  Mr K Buxton (USA)

Baby Puppy Dog

1st  – Nordic Euro Connection – A Dassler

2nd – Imagin Who’s That – M, N & R Gadsdon

3rd – Merric Trelawny Baggy’s Boy – A Firks

Nordic Northern Star – A Dassler

 

Puppy Dog

1st – Branbern Dark Dougal (Imp Aust) – F Seiffert

2nd – Schallenberg Magic Maker – H Grant

Absent – Schallenberg Man Of Steel – Jury/Walden

 

Junior Dog

1st – Schallenberg Love Me Tender - Jury

2nd – Belnois Patriots Pride (Imp Canada) – Jury

3rd – Imagin A Whiskey Chaser – J Hartley & M Gadsdon

Aarebern Agent Provocateur – M Hickman & K Dixon

Absent – Imagin Gordon’s – Y Rutland & M Gadsdon


Intermediate Dog

1st -  Imagin Chivas Regal – A Paterson & M Gadsdon

 

Limit Dog

1st - Alpenhund Dash For Gold (Imp Aust) – J Peters, R Catt& A Stretton

2nd – Schallenberg Legend of Wild – Jury/Hawthorn

3rd – Imagin Wild Side – M Gadsdon

 

NZ Bred Dog

1st -  BIS CH Schallenberg I Am Giant - Jury/Walden

2nd – Imagin Blame It On Tequila – W Webb

 

Stud Dog

1st - Jason Riomadea Grande (Imp Croatia) - Firks

 

Veteran Dog

1st – NZ CH Harley Van De Klaverhoeve (Imp Blg) – M Gadsdon

Absent – AM & NZ CH Skylyn’s Power Keg (Imp USA) – L Stevenson

 

Open Dog

1st – Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – N Sperling

2nd – NZ CH Eternal Flame Carallsa (Imp Czech) – A Dassler

3rd Branbern Incognito (Imp Aust) – F Seiffert

Fanatic Trispalvis Zaismas (Imp Lith) – K Fiford & Mr Gadsdon

 

BEST DOG – BIS CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

RESERVE DOG – AUST & NZ CH ZOLLIKON FOREIGN EXCHANGE (IMP AUST) – N SPERLING

 

 

 

Baby Puppy Bitch

1st – Imagin That’s Right – R Gadsdon

2nd – Merric Trelawny’s Maid – A Firks

 

Puppy Bitch

1st – Tsarin Van Blassis – N Sperling  

 

Junior Bitch

1st – Destination Nordic Alpejskisen (Imp Poland) - Dassler

2nd – Imagin Campari Kree – B Pownall

3rd – Silvretta Precious Platinum (AI) – J Bryce & M Davies

Imagin Whats In A Name – W Webb

 

Intermediate Bitch

1st – NZ CH Corbern Geordie Lass (Imp Aust) – J Bryce & M Davies

2nd – Riley Of Estcarp – B Tate

3rd – Imagin Under The Influence – M,N,R Gadsdon

Kiva Of Estcarp – E Nicoll

Absent – Alpinstolz Diamond Deeva – L Hardegger

 

Limit Bitch

1st – Imagin The Side Effects – A Dassler

2nd - Huntress Astrum Felix (Imp Pol) – B Tate   

3rd - Zeigen On The Edge (Imp Aust) – A Stretton & K Haddon

Silvretta Air That I Breathe (AI) – J Bryce & M Davies

Zumi Ra Z Deikowej Doliny (Imp Pol) – A Firks

 

NZ Bred Bitch

1st - CH Anahera Noblesse Oblige – N Sperling

2nd – Schallenberg Ive Got U Babe – L Jury

3rd – CH Imagin Drunk Wrds Soba Thorts – R Gadsdon

 

NZ Brood Bitch

1st – NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – L Jury

2nd – Kasidi Riomadea Grande (Imp Croatia) – R Gadsdon

 

Veteran Bitch

1st Ch Imagin Class Half Full – R Gadsdon

 

Open Bitch

1st – BISS CH Schallenberg Just Wild About – L Jury

2nd – Imagin Tia Maria – B Pownall

3rd  – CH Montreux Miss Polly Flinders – K Dixon & M Hickman

Absent – Clair De Lune Van Blassis – J Peters & N Sperling

 

 

BEST BITCH – BISS CH SCHALLENBERG JUST WILD ABOUT – L JURY

RESERVE BITCH – CH ANAHERA NOBLESSE OBLIGE – N SPERLING

 

BEST IN SHOW/BEST OF BREED – BIS CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

RESERVE OF BREED - AUST & NZ CH ZOLLIKON FOREIGN EXCHANGE (IMP AUST) – N SPERLING

 

 

BABY PUPPY IN SHOW – Imagin That’s Right – M, N & R Gadsdon

PUPPY IN SHOW  – Tsarin Van Blassis – N Sperling

JUNIOR IN SHOW  – Destination Nordic Alpejskisen (Imp Poland) - Dassler

INTERMEDIATE IN SHOW -  Imagin Chivas Regal – A Paterson & M Gadsdon

LIMIT IN SHOW – Alpenhund Dash For Gold – J Peters, R Catt & A Stretton

NZ BRED IN SHOW – BIS CH Schallenberg I Am Giant – Jury/Walden

STUD DOG IN SHOW -  Jason Riomadea Grande (Imp Croatia) - Firks

BROOD BITCH IN SHOW – NZ CH Sennen Maden Heaven – Jury

VETERAN IN SHOW -  NZ CH Harley Van De Klaverhoeve (Imp Blg) – M Gadsdon

OPEN IN SHOW  – Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – N Sperling

BREEDER OF BEST IN SHOW – Linda & Chris Jury

BREEDER OF RESERVE IN SHOW – Emma Sankey

 

BEST IN MATCH – BIS SCHALLENBERG I AM GIANT – L JURY/J WALDEN

RESERVE IN MATCH - CH LUSANNE RUFF DIAMOND - G NEAL & S JOBEY

VETERAN IN MATCH – SUPREME CH & SUPREME GRAND CHAMPION LUSANNE JUST DEAL WITH IT – G NEAL & S JOBEY

PUPPY IN MATCH – TSARIN VAN BLASSIS – N SPERLING

 

 

STAKES CLASSES

 

DOG HEAD

1st – Imagin Chivas Regal – A Paterson & M Gadsdon

2nd – Alpenhund Dash For Gold (Imp Aust) – J peters, R Catt & A Stretton

3rd – Imagin A Whiskey Chaser – J Hartley & M Gadsdon

4th – Belnois Patriots Pride (Imp Can) – L Jury

5th – AUST & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – N Sperling

 

BITCH HEAD

1st – CH Schallenberg Just Wild About – L Jury

2nd – Riley Of Estcarp – B Tate

3rd – Kiva Of Estcarp – E Nicoll

4th – Destination Nordic Alpejski Sen (Imp Pol) – A Dassler

5th – CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – L Jury

 

BEST GAIT

1st – CH Imagin Class Half Full – M, N & R Gadsdon

2nd - AUST & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – N Sperling

3rd – Imagin Chivas Regal – A Paterson & M Gadsdon

4th – CH Anahera Noblesse Oblige – N Sperling

5th – Jason Riomadea Grande (Imp Croatia) – J & A Firks

 

COLOUR, COAT & MARKINGS

1st - AUST & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – N Sperling

2nd – Schallenberg Love Me Tender – L Jury

3rd – CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – L Jury

4th – Imagin A Whiskey Chaser – J Hartley & M Gadsdon

5th – Riley Of Estcarp – B Tate

 

PROGENY

1st – CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – L Jury

2nd – CH Imagin Drunk Wrds Soba Thorts – M, N & R Gadsdon

3rd – CH Eternal Flame Carallsa (Imp Czech) – A Dassler

4th - Jason Riomadea Grande (Imp Croatia) – J & A Firks

 

BRACE

1st – CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) & Schallenberg Love Me Tender – L Jury

2nd – Riley Of Estcarp & Huntress Astrum Felix (Imp Pol) – B Tate

3rd – Imagin Wild Side& Ch Harley Van De Klaverhoeve (Imp Blg) – M Gadsdon

4th - Jason Riomadea Grande (Imp Croatia) & Sumi Ra Z Deikowej Doliny (Imp Pol) – J & A Firks

5th – Imagin Under The Influence & Ch Imagin Drunk Wrds Soba Thorts – M, N& R Gadsdon

 

ADULT HANDLER

1st – Alan Stretton

2nd – Nathalie Sperling

3rd – Robyn Gadsdon

4th Linda Jury

 

JUNIOR SHOWMANSHIP

1st – Ashleigh Jenkins-Hoult

2nd – Pascale Sperling

3rd – Jess Hartley


 


NATIONAL DOG SHOW - 2015

Judge:  Mr Adriano Bosa (Argentina)


Baby Puppy Dog

1st  – Toffen Flinders Fortune – J Robinson

 

 

Junior Dog

1st - Schallenberg Love Me Tender – Jury

2nd – Aarebern Agent Provocateur – M Hickman & K Dixon

Absent – Schallenberg Legend of Wild – Jury/Hawthorn

 

 

NZ Bred Dog

1st -  BIS CH Schallenberg I Am Giant - Jury/Walden

 

Open Dog

1st – CH Zoom For Infinity IZ Klana Legato (Imp Russia) – N Sperling

Absent - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) - Sperling

 

 

BEST DOG – BIS CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

RESERVE DOG – SCHALLENBERG LOVE ME TENDER - JURY

 

Baby Puppy Bitch

1st – Tsarin Van Blassis – N Sperling

 

Puppy Bitch

1st – Schallenberg Maximum Charm - Jury

 

Junior Bitch

1st – Kiva Of Estcarp – E Nicoll 

2nd – Silvretta Precious Platinum – J Bryce & M Davies

 

Intermediate Bitch

1st – NZ CH Corbern Geordie Lass (Imp Aust) – J Bryce & M Davies

2nd – Alpinstolz Diamond Deeva – L Hardegger

 

Open Bitch

1st – BISS CH Schallenberg Just Wild About - Jury 

 

 

BEST BITCH – BISS CH SCHALLENBERG JUST WILD ABOUT - Jury

RESERVE BITCH – KIVA OF ESTCARP - NICOLL

 

BEST OF BREED – CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

RESERVE OF BREED - BISS CH SCHALLENBERG JUST WILD ABOUT – JURY

 

BABY PUPPY OF BREED – Toffen Flinders Fortune – J Robinson

PUPPY OF BREED  – Schallenberg Maximum Charm - Jury

JUNIOR OF BREED  – Schallenberg Love Me Tender – Jury

INTERMEDIATE OF BREED  – NZ CH Corbern Geordie Lass (Imp Aust) – J Bryce & M Davies

NZ BRED OF BREED – BIS CH Schallenberg I Am Giant – Jury/Walden

OPEN OF BREED  – BISS CH Schallenberg Just Wild About - Jury

 

BEST OF GROUP & NZ BRED OF GROUP – BIS CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

 

BEST IN SHOW – BIS CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

 

 


 
2014 National Dog Results
Judge:  Mr P M Podesta (Argentina)

DOGS
Baby Puppy Dog

1st  – Imagin A Whiskey Chaser – Hartley/Gadsdon

 

 

Puppy Dog

1st - Schallenberg Love Me Tender - Jury

 

Junior Dog

1st – Jason Riomadea Grande (Imp Croatia) - Firks

 

Intermediate Dog

1st -  CH Zoom For Infinity IZ Klana Legato (Imp Rus) - Sperling

2nd -  AUST & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - Sperling

3rd - Eternal Flame Carallsa (Imp Czech) - Dassler

 

NZ Bred Dog

1st -  CH Schallenberg I Am Giant - Jury/Walden

2nd – Imagin Chivas Regal – Paterson/Gadsdon

 

Open Dog

1st – NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) - Sperling

2nd - Alpenhund Dash For Gold (Imp Aust)  - Peters/Stretton/Catt

3rd - NZ CH Harley Van DE Klaverhoeve (Imp Blg) - Gadsdon

 

 

BEST DOG – CH SCHALLENBERG I AM GIANT – Jury/Walden

RESERVE DOG – NZ CH VEVEY BEOWULF V BLASSIS (Imp Aust) - Sperling

 

Baby Puppy Bitch

1st – Imagin Whats In A Name – Gadsdon

 

Puppy Bitch

1st - Riley of Estcarp - Tate  

2nd - Kiva of Estcarp – Nicholl

3rd – Destination Nordic Alpejskisen (Imp Poland) - Dassler

 

Junior Bitch

1st - Alpinstolz Diamond Deeva - Hardegger 

2nd – CH Clair De Lune Van Blassis – Sperling/Peters

3rd - Huntress Astrum Felix (Imp Pol) - Tate   

Kasidi Riomadea Grande (Imp Croatia) – Gadsdon

Absent:  Zeigen On The Edge (Imp Aust) - Stretton/Haddon

 

Intermediate Bitch

1st - Lenora Easy Living (Imp Blg) - Gadsdon

 

NZ Bred Bitch

1st - CH Anahera Noblesse Oblige - Sperling

2nd – Imagin Under The Influence - Gadsdon

 

Open Bitch

1st – BISS CH Schallenberg Just Wild About - Jury 

2nd - Imagin Glass Half Full - Gadsdon

3rd - Zumi RA Z Deikowej Doliny (Imp Pol) - Firsk

 

 

BEST BITCH – BISS CH SCHALLENBERG JUST WILD ABOUT - Jury

RESERVE BITCH – CH ANAHERA NOBLESSE OBLIGE - Sperling

 

BEST OF BREED – CH SCHALLENBERG I AM GIANT – JURY/WALDEN

RESERVE OF BREED - BISS CH SCHALLENBERG JUST WILD ABOUT – JURY

 

BABY PUPPY OF BREED – Imagin A Whiskey Chaser – Hartley/Gadsdon

PUPPY OF BREED  – Riley of Estcarp - Tate

JUNIOR OF BREED  – Alpinstolz Diamond Deeva - Hardegger

INTERMEDIATE OF BREED  – CH Zoom For Infinity IZ Klana Legato (Imp Rus) - Sperling

NZ BRED OF BREED - CH Schallenberg I Am Giant – Jury/Walden

OPEN OF BREED  – BISS CH Schallenberg Just Wild About - Jury



THE BERNESE MOUNTAIN DOG CLUB 6TH CHAMP SHOW - 9 March 2014 - Cambridge Obedience Grounds
A huge thank you to our sponsors:  ORIJEN for our major prizes, K9 Products and Masterpet and to the generous breeders who sponsored the ribbons and to Julia Bryce for the wonderful prizes, also a huge thank you to Mark Hickman for the photo's, Kathryn Dixon for the exhibitors bags, Joanne Day for stewarding, Kirsty Morton our Show Manager, Dany Wu for the catalogue, and Barbara Crocker our Show Secretary.  And to everyone for their entries!
 
Judge:  Mr Michael Leonard (Ireland)

Baby Puppy Dog

1st - Schallenberg Love Me Tender - Jury

2nd Schallenberg Legend Of Wild - Jury

3rd Imagin Wild Side - Gadsdon

Absent - Mr Miyagi V Bernerbas (Imp Jap) - Stevenson 

 

Puppy Dog

1st Imagin Chivas Regal - Gadsdon

 

Junior Dog

1st Eternal Flame Carallsa (Imp Czech) - Dassler

2nd Fanatic Trispalvis Zaismas (Imp Lithuania) - Gadsdon

3rd Imagin Blame It On Tequila - Gadsdon

 

Intermediate Dog

1st AUST & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - Sperling

 

NZ Bred Dog

1st CH Schallenberg I Am Giant - Jury/Walden

2nd Estcarp Black Ice - Tate

3rd Imagin Zinzarno - Kirkaldy

Imagin Double Brown - Patterson

 

Veteran Dog

1st NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bryce/Davies 

 

Open Dog

1st Zoom For Infinity IZ Klana Legato (Imp Rus) - Sperling

2nd NZ CH Harley Van DE Klaverhoeve (Imp Blg) - Gadsdon

3rd Alpenhund Dash For Gold (Imp Aust)  - Peters/Stretton/Catt

AM/NZ CH Skylyn's Powder Keg (Imp USA) - Stevenson

Absent Alpinstolz Casanova - Hardegger

 

BEST DOG - Zoom For Infinity IZ Klana Legato (Imp Rus) - Sperling

RESERVE DOG - AUST & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - Sperling

 

Baby Puppy Bitch

1st Kiva of Estcarp - Nicholl

2nd Riley of Estcarp - Tate  

 

Minor Puppy Bitch

1st Imagin Under The Influence - Gadsdon

2nd Corbern Geordie Lass (Imp Aust) - Bryce/Davies  

 

Puppy Bitch

1st Zumi RA Z Deikowej Doliny (Imp Pol) - Firsk

2nd Imagin The Side Effects - Dassler

3rd Zeigen On The Edge (Imp Aust) - Stretton/Haddon

Absent Huntress Astrum Felix (Imp Pol) - Tate   

 

Junior Bitch

1st CH Schallenberg Just Wild About - Jury 

2nd Alpinstolz Diamond Deeva - Hardegger 

3rd Lenora Easy Living (Imp Blg) - Gadsdon

Absent Anahera Quiet Riot - Dixon/Hickman

and Imagin Misty Moonshine - Dassler

 

Intermediate Bitch

1st Schallenberg I've Got U Babe - Jury 

Absent Silvretta Gypsy's Legaceee At Windyvalle - Bryce/Davies  

 

NZ Bred Bitch

1st CH Imagin Hooked On The Addiction - Francis 

2nd CH Anahera Noblesse Oblige - Sperling

3rd Imagin Glass Half Full - Gadsdon

Imagin Tia Maria - Gadsdon

Anahera Princess Of Qyte A Lot - Stevenson  

 

Open Bitch

1st CH Anahera Irresistabubble - Stevenson 

2nd Schallenberg Our Last Summer - Jury 

3rd Silvretta Elusive Chik - Davies  

Imagin Drunk Words Soba Thorts - Gadsdon

Absent CH Montreax Miss Polly Flinders - Dixon/Hickman 

 

BEST BITCH - CH Schallenberg Just Wild About - Jury

RESERVE BITCH - Alpinstolz Diamond Deeva – Hardegger

 

BEST IN SPECIALTY SHOW – CH SCHALLENBERG JUST WILD ABOUT – JURY

RESERVE IN SPECIALTY SHOW – ZOOM FOR INFINITY IZ KLANA LEGATO (Imp Rus) – SPERLING

 

BABY PUPPY IN SHOW – Schallenberg Love Me Tender – Jury

MINOR PUPPY IN SHOW – Imagin Under The Influence – Gadsdon

PUPPY IN SHOW – Zumi RA Z Deikowej Doliny (Imp Pol) - Firsk

JUNIOR IN SHOW – CH Schallenberg Just Wild About – Jury

INTERMEDIATE IN SHOW – AUST/NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – Sperling

NZ BRED IN SHOW - CH Imagin Hooked On The Addiction - Francis 

VETERAN IN SHOW - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bryce/Davies 

OPEN IN SHOW - Zoom For Infinity IZ Klana Legato (Imp Rus) - Sperling

 

Congratulations to all the winners and thank you to everyone for your entries, to the committee for organizing the show, to the sponsors for supporting us and to Michael Leonard for judging our show.

 


GROUP AWARDS FOR 2014
 

 
CENTRAL NORTH ISLAND NON-SPORTING & UTILITY - 8 February - INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

TOKOROA CANINE ASSN - 8 February - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

HAWKES BAY NON-SPORTING & UTILITY - 1st March - NZ BRED IN SHOW - CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

HAMILTON KENNEL ASSN - 8th March 2014 - NZ BRED IN GROUP - CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

BERNESE MOUNTAIN DOG CHAMPIONSHIP SHOW - 9th March -  BEST IN SPECIALTY SHOW - CH Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury

BERNESE MOUNTAIN DOG CHAMPIONSHIP SHOW - 9th March - BABY PUPPY IN SPECIALTY SHOW - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

BERNESE MOUNTAIN DOG CHAMPIONSHIP SHOW - 9th March - VETERAN IN SPECIALTY SHOW - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bissy - Bryce/Davies

NEW PLYMOUTH KENNEL CENTRE - 22nd March - JUNIOR OF GROUP - BISS CH Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury

NAPIER KENNEL ASSOCIATION - 30th March - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

WELLINGTON KENNEL PLATINUM SHOW - 1st June - PUPPY OF GROUP - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

KUMEU KENNEL ASSN - 12th July - PUPPY OF GROUP - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

PENCARROW KENNEL ASSN - 2nd August - PUPPY OF GROUP - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

UPPER HUTT KENNEL ASSN - 3rd August - PUPPY OF GROUP - Schallenberg Love Me Tender - McQueen - Jury

UPPER HUTT KENNEL ASSN - 3rd August - JUNIOR OF GROUP - BISS CH Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury

UPPER HUTT KENNEL ASSN (pm show) - 3rd August - JUNIOR OF GROUP - BISS CH Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury

HUNTLY & DISTRICTS - 6th September - NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

HUNTLY & DISTRICTS (pm show) - 6th September - NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

TAURANGA KENNEL ASSN - 12th October - INTERMEDIATE OF GROUP - BISS CH Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury

RUAHINE KENNEL ASSN - 18th October - JUNIOR OF GROUP - Corbern Geordie Lass (Imp Aust) - Sophia - Bryce/Davies

WAIRARAPA KENNEL ASSN - 15th November - BEST IN SHOW, NZ BRED IN SHOW, BEST IN GROUP, NZ BRED IN GROUP - BIS CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

WAIRARAPA KENNEL ASSN (pm show) - 15th November - JUNIOR OF GROUP - Schallenberg Legend of Wild - Oscar - John & Julia Hawthorn

WAIRARAPA KENNEL ASSN (pm show) - 15th November - NZ BRED OF GROUP -  BIS CH Schallenberg I Am Giant - Idaho - Jury/Waldon

WAIRARAPA KENNEL ASSN - 16th November - BEST OF GROUP, INTERMEDIATE OF GROUP - BISS CH Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury

 



GROUP AWARDS FOR 2013
 
The Berner Babies rocked for the first shows of the year - winning all 4 Baby Puppy in Group awards - a good start for the year!!
 
MANAWATU KENNEL ASSOCUATION- 19 January (am) - BABY PUPPY IN SHOW - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
MANAWATU KENNEL ASSOCIATION - 19 January (pm) - BABY PUPPY IN GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
KAPI MANA KENNEL SOCIETY - 20 January (am) - BABY PUPPY IN GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
KAPI MANA KENNEL SOCIETY - 20 January - (pm) -  BABY PUPPY IN GROUP - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
NELSON DISTRICTS - 27 January -  RUNNER UP BEST IN GROUP- NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
NELSON DISTRICTS - 26 January - BABY PUPPY IN GROUP - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
NELSON DISTRICTS - 27 January - BABY PUPPY IN SHOW - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
NZKC Exhibition Centre - 3 February - BABY PUPPY IN GROUP - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
TOKOROA CANINE ASSN - 9 February - BABY PUPPY IN GROUP - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
TOKOROA CANINE ASSN - 10 February - RUNNER UP BEST IN GROUP/INT OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
TOKOROA CANINE ASSN - 10 February - BABY PUPPY IN GROUP - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
CENTRAL NORTH ISLAND UTILITY & NON SPORTING ASSN - 10 February - RUNNER UP BEST IN GROUP/OPEN OF GROUP - BIS NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury) 
 
CENTRAL NORTH ISLAND UTILITY & NON SPORTING ASSN - 10 February - NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg Talledega (Jury)
 
HOROWHENUA KENNEL ASSN - 16 February - BABY PUPPY IN SHOW - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
HOROWHENUA KENNEL ASSN - 17 February - BABY PUPPY IN GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
CENTRAL HAWKES BAY KENNEL SOCIETY - 2 March - NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
HAWKES BAY NON-SPORTING & UTILITY - 2 March -  BABY PUPPY IN SHOW - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
CENTRAL HAWKES BAY KENNEL SOCIETY - 3 March - BABY PUPPY IN GROUP - Cadre Noir Van Blassis - Carson - Sperling
 
CENTRAL HAWKES BAY KENNEL SOCIETY - 3 March - INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
NORTH OTAGE KENNEL ASSOCIATION - 9 March - BEST IN GROUP - CH Montreux Black Magic Woman - Myer (Lewis)
 
HAMILTON KENNEL ASSOCIATION - 10 March - INTERMEDIATE IN SHOW - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
WANGANUI KENNEL SOCIETY - 16 March - PUPPY IN GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
WANGNUI KENNEL SOCIETY - 16 March - RUNNER UP BEST IN SHOW/INT IN SHOW/BEST IN GROUP/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
WANGANUI KENNEL SOCIETY - 17 March - INT IN SHOW/RUNNER UP IN GROUP/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
WANGANUI KENNEL SOCIETY - 17 March - NZ BRED IN GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
NEW PLYMOUTH KENNEL SOCIETY - 24 March - RUNNER UP BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)

NEW PLYMOUTH KENNEL SOCIETY - 24 March - JUNIOR OF GROUP - Estcarp Black Ice - Collins - (Tate)
 
AUCKLAND NON SPORTING & UTILITY - 29 March - NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
AUCKLAND KENNEL SOCIETY - 30 March - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
AUCKLAND KENNEL SOCIETY - 31st March (PM) - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
WAIROA KENNEL - 6 April (AM) - NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
CAMBRIDGE KENNEL ASSN - 20 April - PUPPY OF GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
CAMBRIDGE KENNEL ASSN - 20 April - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
CAMBRIDGE KENNEL ASSN - 21 April - PUPPY OF GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
CAMBRIDGE KENNEL ASSN - 21 April - INT IN SHOW/RUNNER UP IN GROUP/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
EASTERN BAY OF PLENTY KENNEL ASS - 4 May - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
EASTERN BAY OF PLENTY KENNEL ASS - 5 May - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
EASTERN BAY OF PLENTY KENNEL ASS - 5 May - BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
HAWKES BAY KENNEL ASS - 12 May - NZ BRED IN SHOW/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
NON SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY (Show 1) - 1 June - JUNIOR IN GROUP - Schallenberg Ive Got U Babe - Delta - (Jury)
 
NON SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY (Show 2) - 1 June - BABY PUPPY IN SHOW/BABY PUPPY IN GROUP - Alpinstolz Diamond Diva - Dotti - (Hardegger)
 
WELLINGTON KENNEL CENTRE (Gold Show) - 2 June - RUNNER UP BEST IN GROUP/INT OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
WELLINGTON KENNEL CENTRE (Platinum Show) - 2 June - BEST IN GROUP/INT OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
HAURAKI CANINE (Show 2) - 30 June - PUPPY IN GROUP - Clair de Lune van Blassis - Luna (Sperling)
 
HUTT VALLEY (AM Show) - 6 July - PUPPY IN GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
HUTT VALLEY (PM Show) - 6 July - PUPPY IN GROUP - Clair de Lune van Blassis - Luna (Sperling)
 
HUTT VALLEY - 7 July - BEST IN GROUP/INT OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
UPPER HUTT KENNEL ASSN (AM show) - 3 August -  NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
UPPER HUTT KENNEL ASSN (PM Show) - 3 August - PUPPY IN GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - Jury
 
PENCARROW KENNEL ASSN (AM Show) - 4 August - NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
WELLINGTON LADIES - 17 August - RUNNER UP BEST IN SHOW/INT IN SHOW/BEST IN GROUP/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
WELLINGTON LADIES - 18 August - INT IN SHOW/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
ROTORUA KENNEL - 31 August - RUNNER UP BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
HUNTLY & DISTRICTS KENNEL ASSN - 7 September -  BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
HUNTLY & DISTRICTS KENNEL ASSN - 8 September - INT IN SHOW/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
HUNTLY & DISTRICTS KENNEL ASSN - 8 September - PUPPY IN GROUP - Clair de Lune van Blassis - Luna (Sperling)
 
BAY OF ISLANDS CANINE ASSN - 21 September - PUPPY IN GROUP - Clair de Lune van Blassis - Luna (Sperling)
 
BAY OF ISLANDS CANINE ASSN - 21 September - INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
TAURANGA KENNEL - 12 October - NZ BRED IN SHOW/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
TAURANGA KENNEL - 12 October - RUNNER UP BEST IN GROUP/OPEN OF GROUP - Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - (Sperling)
 
TAURANGA KENNEL - 13 October - NZ BRED IN SHOW/BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)
 
RUAHINE KENNEL - 19 October - BEST IN GROUP/JUNIOR OF GROUP - Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - (Sperling)
 
RUAHINE KENNEL - 20 October - RUNNER UP BEST IN GROUP/INT IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
POVERTY BAY KENNEL - 9 November - JUNIOR IN SHOW/JUNIOR OF GROUP - Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - (Sperling)
 
POVERTY BAY KENNEL - 10 November - BEST IN GROUP/JUNIOR OF GROUP - Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - (Sperling)
 
WAIRAPAPA KENNEL ASSN- 16 November (am) - JUNIOR IN SHOW/BEST IN GROUP- Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - (Sperling)
 
WAIRAPAPA KENNEL ASSN- 16 November (pm) - RUNNER UP BEST IN GROUP- Aust & NZ CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) - (Sperling)
 
 
 


 


 
 
 
 
 
2013 National Dog Results
Judge:  Mr Rony Doedijins (Netherlands):
DOGS
Puppy
1st – Estcarp Magic Roundabout – Tate
Absent – Cadre Noir Van Blassis – Sperling


Junior
1st - Aust CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – Sperling

Intermediate
1st - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) – Sperling
2nd – Estcarp Black Ice – Tate

NZ Bred
1st – CH Silvretta Omar Sharif – Roberts

Open
1st – Aplinsptolz Casanova – Hardegger
2nd – AM & NZ CH Skylyn’s Power Keg (Imp USA) – Stevenson

Best Dog - Aust CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – Sperling
Reserve Dog - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) – Sperling

BITCHES

Puppy
1st – Clair De Lune Van Blassis – Sperling
2nd – Alpinstolz Diamond Deeva – Hardegger

Junior
1st – Schallenberg Just Wild About - Jury
2nd – Silvretta Gypsy’s Legacee At Windyvalle – Bryce & Davies
Absent – NZ CH Zollikon Foreign Affair V Blassis (Imp Aust) – Sperling

Intermediate
1st – CH Montreux Miss Polly Flinders – Hickman & Dixon
Absent – Anahera OMG Girlfriend – Stevenson
Absent – Winter Memories of Estcarp – Tate

NZ Bred
Absent – CH Anahera Noblesse Oblige – Sperling
Absent – Schallenberg Ive Got U Babe – Jury

Open
1st – Anahera Princess of Qyte A Lot – Stevenson
Absent – NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – Jury

Best Bitch - Schallenberg Just Wild About - Jury
Reserve Bitch - CH Montreux Miss Polly Flinders – Hickman & Dixon

Best of Breed - Aust CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – Pascale Sperling
Reserve of Breed - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) – Sperling

Puppy - Clair De Lune Van Blassis – Sperling
Junior - Aust CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) – Sperling
Intermediate - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) – Sperling
NZ Bred - CH Silvretta Omar Sharif – Roberts
Open - Aplinsptolz Casanova – Hardegger

Aust CH Zollikon Foreign Exchange (Imp Aust) was also short listed for group - handled by Pascale Sperling.
 
 
 
 
GROUP AWARDS FOR 2012
 
KAPI MANA KENNEL SOCIETY - 21 January (am) - BABY PUPPY IN GROUP - Anahera Princess of Qyte A Lot - Lottie (Stevenson) - and this was Lottie's first show!!

KAPI MANA KENNEL SOCIETY - 21 January - JUNIOR OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
MANAWATU KENNEL ASSOCUATION- 22 January (am) - RUNNER UP BEST IN SHOW/BEST IN GROUP/OPEN IN GROUP - NZ CH Makker Hudson - Bismarck (Bryce/Davies)
 
MANAWATU KENNEL ASSOCIATION - 22 January (pm) - INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)

NORTHLAND - 30 January - JUNIOR OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)

HIBISCUS COAST - 4 February - JUNIOR OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)

AUCKLAND - 5 February - JUNIOR OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
CENTRAL NORTH ISLAND UTILITY & NON SPORTING DOG ASSN - 11 February 2012 - INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
TOKOROA CANINE ASSOCIATION - 12 February 2012 - RUNNER UP BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg Talledega - Kobi (Jury)
 
CENTRAL HAWKES BAY KENNEL SOCIETY - 4 March 2012 - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)

HAMILTON KENNEL ASS - 10 March - RUNNER UP BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)

HAMILTON KENNEL ASS - 11 March - RUNNER UP BEST IN GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - (Sperling)

HAMILTON KENNEL ASSN - 10 March - BABY PUPPY OF GROUP - Zollikon Foreign Affair V Blassis (Filou) (Sperling)

HAMILTON KENNEL ASSN - 11 March - JUNIOR OF GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
NEW PLYMOUTH KENNEL CENTRE - 24 March - BABY PUPPY OF GROUP - Anahera Princess of Qyte A Lot - (Stevenson)
 
WAIROA KENNEL ASSOCAITION - 31 March - BABY PUPPY OF GROUP - Zollikon Foreign Affair V Blassis -  (Sperling)

WELLINGTON KENNEL CENTRE - 3 June - RUNNER UP BEST IN SHOW/BEST IN GROUP/JUNIOR IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)

WELLINGTON KENNEL CENTRE - 3 June - INTERMEDIATE OF GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
HUTT VALLEY KENNEL CENTRE (pm) - 7 July - JUNIOR IN SHOW/BEST IN GROUP/JUNIOR IN GROUP - NZ CH Vevey Beowulf V Blassis (Sperling)
 
HUTT VALLEY KENNEL CENTRE - 8 July - BABY PUPPY OF GROUP - Silvretta Gypsy's Legacy At Windyvalle - Lacey -  (Bryce/Davies)
 
PENCARROW KENNEL ASSOCIATION - 4 August - RUNNER UP BEST IN GROUP - CH Schallenberg Talledega - Kobi (Jury)
 
PENCARROW KENNEL ASSOCIATION - 4 August - BABY PUPPY OF GROUP - Silvretta Gypsy's Legacy At Windyvalle - Lacey - (Bryce/Davies)
 
UPPER HUTT KENNEL ASSOCATION - 5 August - BABY PUPPY OF GROUP - Silvretta Gypsy's Legacy At Windyvalle - Lacey - (Bryce/Davies)
 
HAWKES BAY NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY - Eukanuba 7's - 1st October - BEST IN SHOW/OPEN IN SHOW - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
WAIMATE KENNEL SOCIETY - 25th November - BABY PUPPY IN SHOW - Schallenberg Just Reeved Up - Chevy - (Savage) - Chevy's first shows!
 
SOUTH TARANAKI KENNEL CENTRE - 2nd December - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - (Jury) - Fergie's first shows!
 
EAST COAST LADIES KENNEL ASSOCIATION - 8th December - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Just Wild About - Fergie - (Jury)
 
 

  
 
 
 
 
THE BERNESE MOUNTAIN DOG CLUB 5TH CHAMP SHOW - 8 October 2011, Waipuna Park, Tauranga
A huge thank you to our sponsors:  EASY SYSTEMS of Tauranga and ORIJEN for our major prizes, and to Silvretta
and Windevalle BMD Kennels for the sponsoring of the ribbons and other prizes.
 
Judge:  Mr Guido Perosino (Italy)
Ring Steward:  C Matherson
 
Baby Puppy Dog

 1st – Branbern Incognito (Imp Aust) – Onr: F Seriffert

 

Puppy Dog

 1st – Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) – Onr:  N Sperling

2nd – Schallenberg Talladega – Onr:  L Jury

3rd – Sennen Vintage Verdehlo (Imp Aust) – Onr: L Jury

Scr – Alpenhund Dash for Gold (Imp Aust) – Onr:  J Peters, A Stretton & R Catt

 

Junior Dog

 1st – Imagin Zinzarno – Onr: M Kirkaldy

2nd – Anahera No Rest For The Wicked – Onr:  L Cocking

3rd – Anahera Mississippi Berning – Onr:  R Spittal

4th – Imagin Summer Ale – Onr: K Francis

 

Intermediate Dog

 1st – Alpinstolz Casanova (AI) – Onr:  L & P Hardegger

Scr – Nordic Arctic Bear – Onr: A Dassler

 

NZ Bred Dog

 1st – CH Bosco Van Blassis – Onr: N Sperling

2nd – CH Imagin Make Mine A Double – Onr:  M Pearson

Scr – Schallenberg Summer Loving – Onr: L Jury

 

Veteran Dog

 1st – NZCH Zanzebern Ace Venturi (Imp Aust) – Onr: L Stevenson

 

Open Dog

 1st – AM NZ CH Skylyn;s Powder Keg (Imp USA) – Onr:  L Stevenson

2nd – NZ CH Harley VD Klaverhoeve (Imp Belg) – Onr:  M Gadsdon

3rd – NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) – Onr: Dr J Bryce & M Davies

  

BEST DOG:  AM NZ CH Skylyn;s Powder Keg (Imp USA) – Onr:  L Stevenson

RESERVE DOG:  NZ CH Harley VD Klaverhoeve (Imp Belg) – Onr:  M Gadsdon

 

 Baby Puppy Bitch

 1st – Toffen Cesca’s Chase – Onr: L Morrison

 

Puppy Bitch

 1st – Imagin Hooked On The Addiction – Onr: K Francis

2nd – Montreux Miss Polly Flinders (AI) – Onr: K Dixon & M Hickman

 

Junior Bitch

 1st – CH Anahera Noblesse Oblige – Onr: N Sperling

2nd – Imagin Drunk Words Soba Thorts – Onr: M Gadsdon

3rd – Imagine Tia Maria – Onr: B & B Pownall

 

Intermediate Bitch

 1st – NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – Onr: L Jury

2nd – Imagin Sober Thoughts – Onr: M Gadsdon

Scr – Nordic Arctic Explorer – Onr: A Dassler

 

NZ Bred Bitch

 1st – Silvretta Elusive Chik – Onr: M Davies

2nd – CH Imagin Glass Half Full – Onr: M Gadsdon

3rd – CH Anahera Marchelline – Onr: N Sperling

4th – Alpinstolz Calender Girl (AI) – Onr: L & P Hardegger

Scr – Schallenberg Our Last Summer – Onr:  L Jury (pregnant J )

 

Veteran Bitch

 1st – AUST/NZ CH Alpinstolz Angel Eyes – Onr: L & P Hardegger

 

Open Bitch

 1st – CH Carlo’s Phoenix of Estcarp – Onr:  B Tate

2nd – CH Imagin Personality Plus – Onr:  M Gadsdon

Scr – Anahera Irresistabubble (AI) – Onr:  L Stevenson

Scr – CH Schallenberg Sweetest Thing – Onr: L Jury

 

BEST BITCH:  AUST/NZ CH Alpinstolz Angel Eyes – Onr: L & P Hardegger

RESERVE BITCH:  CH Anahera Noblesse Oblige – Onr: N Sperling

 

BEST IN SHOW:  AUST/NZ CH Alpinstolz Angel Eyes – Onr: L & P Hardegger

RESERVE IN SHOW:  AM NZ CH Skylyn;s Powder Keg (Imp USA) – Onr:  L Stevenson

 

BABY IN SHOW:  Branbern Incognito (Imp Aust) – Onr: F Seriffert

PUPPY IN SHOW:  Imagin Hooked On The Addiction – Onr: K Francis

JUNIOR IN SHOW:  Imagin Zinzarno – Onr: M Kirkaldy

INTERMEDIATE IN SHOW:  NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) – Onr: L Jury

NZ BRED IN SHOW: Silvretta Elusive Chik – Onr: M Davies

VETERAN IN SHOW:  AUST/NZ CH Alpinstolz Angel Eyes – Onr: L & P Hardegger

OPEN IN SHOW:  AM NZ CH Skylyn;s Powder Keg (Imp USA) – Onr:  L Stevenson

 

GROUP AWARDS FOR 2011

 
WANGANUI KENNEL ASSOCIATION - 20 March - JUNIOR OF GROUP - Schallenberg Our Last Summer (Arizona - Jury)
 
NEW PLYMOUTH KENNEL CENTRE (INC) - 26 March - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Talladega - (Kobi - Jury)
 
WAIROA KENNEL ASSOCIATION - 2April (am) - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Talladega - Kobi
 
WAIROA KENNEL ASSOCIATION - 2 April (pm) - BABY PUPPY IN SHOW - Alpenhund Dash for Gold (Imp Aust) - (Dash - Catt/Peters/Stretton)
 
NAPIER KENNEL CETNRE - 3 April (am) - BABY PUPPY IN SHOW- Alpenhund Dash for Gold (Imp Aust) - Dash
 
NAPIER KENNEL CENTRE - 3 April (pm) - BABY PUPPY IN SHOW -  Schallenberg Talladega - Kobi
 
NAPIER KENNEL CENTRE - 3 April (pm) - NZ BRED OF GROUP - CH Bernalese Armacrusin - (Danny - Peters/Stretton)
 
CAMBRIDGE KENNEL ASSN - 10 April - BABY PUPPY OF GROUP - Schallenberg Talladega - Kobi
 
AUCKLAND KENNEL COUNCIL 17 April BEST BABY PUPPY OF GROUP - Vevey Beowulf v Blassis (Imp Aust) Wulfy - Sperling
 
AUCKLAND NSUDA - 24 April - BABY PUPPY OF GROUP - Vevey Beowulf v Blassis (Imp Aust) Wulfy - Sperling
 
NZKC SEVENS CHALLENGE CUP - 28 April - BABY PUPPY IN SHOW - Vevey Beowulf v Blassis (Imp Aust)  Wulfy - Sperling
 
EASTERN BOP KENNEL ASSN - 8 May - RESERVE OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - Sperling
 
HAWKES BAY KENNEL ASSN - 14 May - JUNIOR OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - Sperling
 
NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY - 4 June - RESERVE OF GROUP - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bryce & Davies
 
WELLINGTON KENNEL CENTRE - 5 June - JUNIOR OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige - Sperling
 
AUCKLAND EXHIBITON CENTRE - 12 June - BABY PUPPY IN SHOW - Vevey Beowulf v Blassis (Imp Aust)  Wulfy - Sperling
 
WELLINGTON MANAGEMENT - 25 June - BABY PUPPY OF GROUP - Vevey Beowulf v Blassis (Imp Aust)  Wulfy - Sperling
 
HAURAKI CANINE ASSN - 3  July (1) - BABY PUPPY IN SHOW - Vevey Beowulf v Blassis (Imp Aust)
HAURAKI CANINE ASSN - 3 July (2) - BABY PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
HUTT VALLEY KENNEL CENTRE - 9 July - BABY PUPPY IN GROUP - Montreux Miss Polly Flinders - Fig - Ms K Dixon & Mr M Hickman - this was Fig's and Mark's first show!
 
UPPER HUTT KENNEL CENTRE - 6 August - BABY PUPPY IN GROUP - Montreux Miss Polly Flinders - Fig - Ms K Dixon & Mr M Hickman
 
UPPER HUTT KENNEL CENTRE - 6 August (am) - PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
UPPER HUTT KENNEL CENTRE - 6 August (pm) - PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
WELLINGTON LADIES KENNEL ASSN - 20 August - PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
WELLINGTON LADIES KENNEL ASSN - 21 August - INTERMEDIATE IN GROUP - Silvretta Elusive Chik - Mrs M Davies
 
TAUPO KENNEL ASSN - 24 September - JUNIOR OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige
 
TAURANGA KENNEL ASSN - 8 October - PUPPY IN GROUP -  Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
RUAHINE KENNEL ASSOCIATION - 16 October - INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
MANAWATU KENNEL ASSN - 23 October - JUNIOR OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige
 
ROTORUA KENNEL ASSN - 29 October - PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
ROTORUA KENNEL ASSN - 30 October - PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
LADIES KENNEL ASSN - 5 November - JUNIOR OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige
 
LADIES KENNEL ASSN - 6 November - JUNIOR OF GROUP - CH Anahera Noblesse Oblige
 
LADIES KENNEL ASSN - 6 November - PUPPY IN GROUP - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
POVERTY BAY KENNEL ASSN - 12 November - RESERVE BEST IN SHOW/PUPPY IN SHOW - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
POVERTY BAY KENNEL ASSN - 13 November - PUPPY IN SHOW - Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust)
 
WAIRARAPA KENNEL ASSN - 19 November - INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
WAIRARAPA KENNEL ASSN - 20 November - INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
TARANAKI NON-SPORTING/UTILITY - 4 December -  INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
HAWKES BAY NON-SPORTING/UTILITY - 10 December -  INTERMEDIATE IN GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven (Jury)
 
 
 


 Silvretta Elusive Chik - Intermediate of Group
 
Nationals Week at Manfeild 2011
 
Thursday 28 April - NZKC PROPLAN SEVENS CHALLENGE
 
BOB & Bitch CC  & POB                                ANAHERA NOBLESSE OBLIGE (Sperling)
ResvBOB & Dog CC                                          ANAHERA NO REST FOR THE WICKED (Cocking)
ResvCC Dog                                                         ALPINSTOLZ CASANOVA  (Hardegger)
Resv CC Bitch                                                     NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN (Imp Aust) (Jury)
 
Saturday 30 April 2011 NZKC NATIONAL SHOW
 
BOB & CC Bitch                                                  NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN (Imp Aust) (Jury)
ResvBOB & ResvCC Bitch                                ANAHERA NOBLESSE OBLIGE (Sperling)
Dog CC                                                                   ANAHERA NO REST FOR THE WICKED (Cocking)
ResvCC Dog                                                           VEVEY BEOWULF V BLASSIS (Imp Aust) (Sperling)
 
 
NZKC SEVENS CHALLENGE
Thursday 28th April 2011
20 entries
Judge Mrs S Turner (Vic)
 
Class 1 - Baby Puppy Dog
1st     Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) - Sperling
2nd    Schallenberg Talladega - Jury
3rd     Sennen Vintage Verdelho (Imp Aust) - Jury
Scr     Alpenhund Dash for Gold (Imp Aust) - Peters/Stretton
 
Class 3 - Puppy
1st    Anahera No Rest For the Wicked - Cocking
 
Class 5 - Junior
1st   Schallenberg Summer Loving - Jury
 
Class 6 - Intermediate
1st    Alpinstolz Casanova - Hardegger
 
Class 8 - NZ Bred
1st   Ch Bosco Van Blassis - Sperling
Scr   Ch Bernalese Armacrusin - Stretton/Peters
 
Class 11 - Open
1st    AM CH Skylyn's Power Keg (Imp USA) - Stevenson
2nd   NZ CH Zanzebern Ace Venturi (Imp Aust) - Stevenson
Scr -  Zeigen Special Delivery (Imp Aust) - Peters
 
Best Dog  -  Anahera No Rest For The Wicked - Cocking
Res Dog  -   Alpinstolz Casanova - Hardegger
 
Class 3A  - Puppy
1st   Anahera Noblesse Oblige - Sperling
2nd  Marta of Estcarp - Tate
 
Class 5A - Junior
1st  NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) - Jury 
2nd  Schallenberg Summer Promise - Tate
Scr  Anahera Marchelline - Sperling
 
Class 8A - NZ Bred
1st  Alpinstoltz Calendar Girl - Hardegger
Scr   CH Schallenberg Sweetest Thing - Jury
 
Class 11A - Open
1st   Anahera Irresistabubble (AI) - Stevenson
 
Best Bitch - Anahera Noblesse Oblige - Sperling
Res Bitch - NZ CH Sennen Maden Heaven - Jury 
 
BOB, POB  ANAHERA NOBLESSE OBLIGE 
ROB  ANAHERA NO REST FOR THE WICKED
BPOB - Vevey Beowulf V Blassis
JOB  NZ CH Sennen Maden Heaven
IOB   Alpinstolz Casanova
NZ Bred - CH Bosco Van Blassis
OOB - Anahera Irresistabubble
 
2011 NZKC National Dog Show 
30 April 2011 - Manfeild Park, Feilding 
22 entries
Judge Kim LeBlanc (Canada)
 
Class 1 - Baby Puppy Dog
1st    Vevey Beowulf V Blassis (Imp Aust) - Sperling
2nd   Schallenberg Talladega - Jury
3rd    Sennen Vintage Verdelho (Imp Aust) - Jury
4th    Alpenhund Dash for Gold (Imp Aust) - Peters/Stretton
 
Class 3 - Puppy
1st   Anahera No Rest For the Wicked - Cocking
 
Class 5 - Junior
1st   Schallenberg Summer Loving - Jury
 
Class 8 - NZ Bred
1st   Ch Bernalese Armacrusin - Stretton/Peters
2nd  Ch Bosco Van Blassis - Sperling
3rd  Alpinstolz Casanova - Hardegger
 
Class 11 - Open
1st   NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bryce/Davies
2nd  NZ CH Zanzebern Ace Venturi (Imp Aust) - Stevenson
3rd   Zeigen Special Delivery (Imp Aust) - Peters
4th   AM/NZ CH Skylyn's Power Keg (Imp USA) - Stevenson
 
Best Dog  -  Anahera No Rest For The Wicked - Cocking
Res Dog  -   Vevey Beowulf V Blassis -(Imp Aust) Sperling
 
Class 3A  - Puppy
1st   Anahera Noblesse Oblige - Sperling
2nd  Marta of Estcarp - Tate
 
Class 5A - Junior
1st  NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust)  Jury 
Scr  Anahera Marchelline 
 
Class 6A - Intermediate
1st  Alpinstoltz Calendar Girl - Hardegger
 
Class 8A - NZ Bred
1st   Silvretta Elusive Chik - Davies
2nd  Schallenberg Summer Promise - Tate
 
Class 11A - Open
1st   Anahera Irresistabubble (AI) - Stevenson
Scr   CH Schallenberg Sweetest Thing - Jury
 
Best Bitch -  NZ CH Sennen Maden Heaven - Jury  
Res Bitch -   Anahera Noblesse Oblige - Sperling
 
BOB, JOB - NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN
ROB, POB- ANAHERA NOBLESSE OBLIGE
BPOB - Vevey Beowulf V Blassis
IOB - Alpinstolz Calendar Girl
NZ Bred Of Bred - CH Bernalese Armacrusin
OOB - NZ CH Makker Hudson
 
 
Nationals Week at Manfeild 2010
 
Thursday 30 September CURTAIN RAISER CHAMPIONSHIP SHOW
 
BOB & Bitch CC                                         NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN  (Imp Aust) (Jury)
ResvBOB & ResvCC Bitch                         CH SCHALLENBERG SWEETEST THING (Jury)
Dog CC                                                      CH MAN OF WORDS OF ESTCARP  (Tate)
ResvCC Dog                                              CH BOSCO VAN BLASSIS  (Sperling)
 
Saturday 2nd October NZKC NATIONAL SHOW
 
BOB & CC Bitch                                           NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN (Imp Aust) (Jury)
ResvBOB & Dog CC                                     CH BOSCO VAN BLASSIS  (Sperling)
ResvCC Dog                                                CH BASCAL VAN BLASSIS (Sperling)
ResvCC Bitch                                              OREGHEGYI-MACKO FEUERTANZER (Imp Hgy) (Stevenson)
 
BABY PUPPY OF GROUP - ANAHERA MARCHELLINE - Sperling
 
 
Curtain Raiser Show 
Thursday 30th Setpember 2010
20 entries
Judge Rafael Broomhall (Tas)
 
Class 6 - Intermediate
1st    Harley Van De Klaverhoeve (Imp Blg) - Gadsdon
 
Class 8 - NZ Bred
1st   CH Bosco Van Blassis - Sperling
Scr - Alpinstolz Casanova - Hardegger
 
Class 11 - Open
1st   CH Man of Words of Estcarp - Tate
2nd   CH Bascal Van Blassis - Sperling
Scr - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bryce & Davies
Scr - Sperling
Scr - Stevenson
 
Best Dog  -  CH Man of Words of Estcarp - Tate
Res Dog  - CH Bosco Van Blassis - Sperling 
 
Class 1A - Baby Puppy Bitch
1st   Anahera Noblesse Oblige - Stevenson
2nd  Anahera Marchelline - Sperling
 
Class 3A  - Puppy
1st   Anahera Lili Marlene - Stevenson
Scr - Toffen Tranquillita-D'este - Robinson
Scr - Imagin Rehabs for Quitters - Gadsdon
 
Class 5A - Junior
1st  NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) - Jury 
2nd  Oreghegyi-Macko Feuertanzer (Imp Hgy) - Stevenson
3rd  Alpinstolz Calendar Girl - Hardegger
4th  Imagin Sober Thoughts - Gadsdon
 
Class 8A - NZ Bred
Scr - CH Imagin Glass Half Full - Gadsdon
 
Class 11A - Open
1st   CH Schallenberg Sweetest Thing - Jury
 
Best Bitch - NZ CH Sennen Maden Heaven - Jury
Res Bitch - CH Schallenberg Sweetest Thing - Jury
 
BOB, JOB  NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN
ROB, OOB - CH SCHALLENBERG SWEETEST THING
BPOB - Anahera Noblesse Oblige
POB - Anahera Lili Marlene
IOB - Harley Van De Klaverhoeve
NZ Bred - CH Bosco Van Blassis
 
2010 NZKC National Dog Show 
1st -3rd October 2010 - Manfeild Park, Feilding 
21 entries
Judge Dr Eugwnio Gonzalez Aguilo (Chile)
 
Class 6 - Intermediate
1st    Harley Van De Klaverhoeve (Imp Blg) - Gadsdon
 
Class 8 - NZ Bred
1st   CH Bosco Van Blassis - Sperling
Scr - Alpinstolz Casanova - Hardegger
 
Class 11 - Open
1st   CH Bascal Van Blassis - Sperling
2nd  CH Man of Words of Estcarp - Tate
Scr - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust) - Bryce & Davies
Scr - Sperling
Scr - Stevenson
 
Best Dog  -  CH Bosco Van Blassis - Sperling
Res Dog  - CH Bascal Van Blassis - Sperling
 
Class 1A - Baby Puppy Bitch
1st   Anahera Marchelline - Sperling
2nd  Anahera Noblesse Oblige - Stevenson
 
Class 3A  - Puppy
1st   Anahera Lili Marlene - Stevenson
Scr - Toffen Tranquillita-D'este - Robinson
Scr - Imagin Rehabs for Quitters - Gadsdon
 
Class 5A - Junior
1st  NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust) - Jury 
2nd  Oreghegyi-Macko Feuertanzer (Imp Hgy) - Stevenson
3rd  Alpinstolz Calendar Girl - Hardegger
4th  Imagin Sober Thoughts - Gadsdon
Scr - Toffen Tallulah-Bellevino - Robinson
 
Class 8A - NZ Bred
Scr - CH Imagin Glass Half Full - Gadsdon
 
Class 11A - Open
1st   CH Schallenberg Sweetest Thing - Jury
 
Best Bitch - NZ CH Sennen Maden Heaven (Imp Aust)
Res Bitch - Oreghegyi-Macko Feuertanzer (Imp Hgy)
 
BOB, JOB - NZ CH SENNEN MADEN HEAVEN
ROB, NZ Bred - CH BOSCO VAN BLASSIS
BPOB, BPOG - Anahera Marcheline
POB - Anahera Lili Marlene
IOB - Harley Van De Klaverhoeve
OOB - CH Bascal Van Blassis
 

NEW CHAMPIONS FOR 2010

 
Alpenspirit Ocean's Apart (Imp Can) - Stevenson
Sennen Maden Heaven (Imp Aust) - Jury
Hvalbernern's Ablaze Deeodin (Imp NWY) Stevenson
Bosco Van Blassis - Sperling
 
GROUP AWARDS FOR 2010
 
 
KAPI MANA KENNEL SOCIETY - 16 January - BEST OF GROUP/OPEN OF GROUP - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust)
 
KAPI MANA KENNEL SOCIETY - 17 January - INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
HIBISCUS COAST - 6 February - NZ BRED OF GROUP - CH Bosco Van Blassis
 
HOROWHENUA -    14 February - RESERVE IN SHOW/NZ BRED IN SHOW, BEST OF GROUP/NZ BRED OF GROUP - CH Bosco Van Blassis
 
TOKOROA NS & U -  20 February - INTERMEDIATE OF SHOW/INTERMEDIATE IN GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
WAIPAWA - 6 March - PUPPY OF GROUP - Sennen Maden Heaven (Imp Aust) - Jury
 
WAIPAWA - 7 March - NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
HAMILTON - 13 March - 3rd BEST VETERAN IN SHOW - CH  Bosco Van Blassis (Sperling)
 
WANGANUI - 20 March - NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
WANGANUI - 21 March - NZ BRED IN SHOW/NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
WANGANUI - 21 March - BABY PUPPY OF GROUP - Anahera Lili Marlene
 
KUMEU - 24 April - NZ BRED OF GROUP - CH Bosco Van Blassis
 
EBOP 9 May 2010 - NZ BRED OF GROUP - CH Bosco Van Blassis
 
NZKC AUCKLAND EXHIBIBITION CENTRE - 25 July 2010 - BABY PUPPY OF GROUP - Anahera Marchelline (Sperling)
 
UPPER HUTT KENNEL ASSOCIATION - 8 August 2010 - RESERVE IN GROUP/NZ BRED IN GROUP - Ch Bosco Van Blassis
 
ROTORUA KENNEL ASSOCIATION - 4 September 2010 - OPEN OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
WELLINGTON MANAGEMENT - 18 September 2010 - 4TH BEST OF GROUP - Ch Bosco Van Blassis
 
WELLINGTON MANAGEMENT - 19 September 2010 (am) - BEST IN GROUP/NZ BRED IN GROUP - Ch Bosco Van Blassis
 
WELLINGTON MANAGEMENT - 19 September 2010 (pm) - NZ BRED IN GROUP - Ch Bosco Van Blassis
 
WELLINGTON MANAGEMENT - 19 September 2010 (pm) - BABY PUPPY OF GROUP - Anahera Marchelline
 
NATIONAL DOG SHOW - 3rd October - BABY PUPPY OF GROUP - Anahera Marchelline
 
HUTT VALLEY KENNEL CENTRE - 19 December - BABY PUPPY OF GROUP - Marta of Estcarp - Tate
 
HUTT VALLEY KENNEL CENTRE - 19 December - JUNIOR OF GROUP - NZ CH Sennen Maden Heaven
 
 
____________________________________________________ 

NEW CHAMPIONS FOR 2009

 

Schallenberg Blaze of Glory – L Jury

Schallenberg Material Girl – D Wu
Montreux Andreas - C Lewis

 

GROUP AWARDS FOR 2009

 

KAPI MANA - Sunday 18 January - JUNIOR OF GROUP – CH Schallenberg Sweetest Thing

 

TOKOROA – 14 February – JUNIOR OF GROUP – CH Schallenberg Sweetest Thing

 

WANGANUI – 14 March – INTERMEDIATE OF GROUP – CH Schallenberg Sweetest Thing
 
PENCARROW - 25 July - NZ BRED OF GROUP - CH Schallenberg Blaze of Glory
 
WELLINGTON MANAGEMENT - 9 August - RESERVE OF GROUP/OPEN OF GROUP - NZ CH Makker Hudson (Imp Aust)
 
NATIONAL CURTAIN RAISER - 1 October - RESERVE OF GROUP/INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
TAUPO KENNEL ASSOCIATION - 31 October - RESERVE OF GROUP/INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
WAIRARAPA KENNEL ASSOCIATION - 14 November - INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
WAIRARAPA KENNEL ASSOCIATION - 15 November - INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
TARANAKI NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY - 28 November - INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
HAWKES BAY NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY - 5 December - INTERMEDIATE IN SHOW/INTERMEDIATE OF GROUP - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
HAWKES BAY NON-SPORTING & UTILITY DOG SOCIETY - 5 December - Baby Puppy of Group - Sennen Maden Heaven (Imp Aust)
 
 
 
GOLD CERTIFICATE OF MERIT - 50 challenges
 
CH Schallenberg Sweetest Thing
 
 
 
Nationals Week at Manfeild 2009
The Girls Rock!
 
Thursday 01 October CURTAIN RAISER CHAMPIONSHIP SHOW
 
BOB, Bitch CC & Resv Best in Group           CH SCHALLENBERG SWEETEST THING (Jury)
ResvBOB & ResvCC Bitch                               CH/Aust CH ALPINSTOLZ ANGEL EYES (Hardegger)
Dog CC                                                                  NZCH MAKKER HUDSON (IMP AUST) (Bryce & Davies)
ResvCC Dog                                                         NZCH ZANZEBERN ACE VENTURI (IMP AUST) (Stevenson)
 
Saturday 3rd October NZKC NATIONAL SHOW
 
BOB & CC Bitch                                                  CH/Aust CH ALPINSTOLZ ANGEL EYES (Hardegger)
ResvBOB & Dog CC                                            CH SCHALLENBERG BLAZE OF GLORY (Jury)
ResvCC Dog                                                           NZCH ZANZEBERN ACE VENTURI (Stevenson)
ResvCC Bitch                                                        CH SCHALLENBERG SWEETEST THING (Jury)
 
Saturday 3rd October BMDC NZ SPECIALTY SHOW
 
BOB & CC Bitch                                                   CH ANAHERA CAT BALLOU (Stevenson)
ResvBOB & CC Dog                                             NZCH ZANZEBERN ACE VENTURI (Stevenson)
ResvCC Dog                                                            NZCH MAKKER HUDSON (Bryce & Davies)
ResvCC Bitch                                                          CH/AUST CH ALPINSTOLZ ANGEL EYES (Hardegger)
 
 
 
Curtain Raiser Show 
Thursday 1st October 2009
18 entries
Judge Toni Comerford (NSW)
 
Class 3 - Puppy Dog
1st    Alpinstolz Casanova - Hardegger
2nd   Anahera Jericho In Command - Sperling
 
Class 5 - Junior
1st   Alpenspirit Ocean's Apart (Imp-Can) - Stevenson
2nd  Hvalbernerns Ablaze Deeodin (Imp - Nwy) - Stevenson
3rd   Harley Van De Klaverhoeve (Imp - Blg) - Gadsdon
 
Class 8 - NZ Bred
1st   CH Schallenberg Blaze of Glory - Jury
Scr - Bosco Van Blassis - Sperling
 
Class 11 - Open
1st   NZ CH Makker Hudson (Imp- Aust) - Bryce & Davies
2nd  NZ CH Zanzebern Ace Venturi (Imp-Aust) - Stevenson
3rd   CH Aviator Of Estcarp - Tate
Scr - CH Bascal Van Blassis - Sperling
 
Best Dog  -  NZ CH Makker Hudson - Bryce & Davies
Res Dog  - NZ CH Zanzebern Ace Venturi - Stevenson
 
Class 1A - Baby Puppy Bitch
1st   Imagin Sober Thoughts - Gadsdon
 
Class 3A  - Puppy
1st   Alpinstolz Calendar Girl - Hardegger
Scr - Silvretta Eleanor Rigby - Bryce & Davies
 
Class 5A - Junior
Scr  -  Ashgrove Tudor Rose - Tate
 
Class 6A - Intermediate
1st   CH Schallenberg Sweetest Thing
 
Class 8A - NZ Bred
1st  Imagin Glass Half Full - Gadsdon
 
Class 11A - Open
1st   NZ & Aust CH Alpinstolz Angel Eyes - Hardegger
 
Best Bitch - CH Schallenberg Sweetest Thing
Res Bitch - NZ & Aust CH Alpinstolz Angel Eyes - Hardegger
 
BOB, IOB, RESERVE IN GROUP, INTERMEDIATE IN GROUP
CH SCHALLENBERG SWEETEST THING
ROB, OOB - NZ & AUST CH ALPINSTOLZ ANGEL EYES
BPOB - Imagin Sober Thoughts
POB - Alpinstolz Calendar Girl
JOB - Alpenspirit Ocean's Apart
NZ Bred - CH Schallenberg Blaze of Glory
 
2009 NZKC National Dog Show 
1st -6th October 2009 - Manfeild Park, Feilding 
24 entries
Judge Dr Eugene Yerusalimsky (Russia) 
 
Class 1 - Baby Puppy Dog
1st   Nordic Arctic Bear - Dassler
 
Class 3 - Puppy Dog
1st    Alpinstolz Casanova - Hardegger
2nd   Anahera Jericho In Command - Sperling
 
Class 5 - Junior
1st   Hvalbernerns Ablaze Deeodin (Imp - Nwy) - Stevenson
2nd  Alpenspirit Ocean's Apart (Imp-Can) - Stevenson
3rd   Harley Van De Klaverhoeve (Imp - Blg) - Gadsdon
 
Class 8 - NZ Bred
1st   CH Schallenberg Blaze of Glory - Jury
2nd  CH Aviator Of Estcarp - Tate
Scr - Bosco Van Blassis - Sperling
 
Class 11 - Open
1st   NZ CH Zanzebern Ace Venturi (Imp-Aust) - Stevenson
2nd  NZ CH Makker Hudson (Imp- Aust) - Bryce & Davies
3rd   CH Man Of Words of Estcarp - Tate
4th   CH Schallenberg Blaze of Glory - Jury
Scr - CH Bascal Van Blassis - Sperling
 
Best Dog  -  CH Schallenberg Blaze of Glory - Jury
Res Dog  - NZ CH Zanzebern Ace Venturi - Stevenson
 
Class 1A - Baby Puppy Bitch
1st   Imagin Sober Thoughts - Gadsdon
2nd  Nordic Arctic Explorer - Dassler 
 
Class 3A  - Puppy
1st  Toffen Tallulah-Bellevino - Robinson
2nd   Alpinstolz Calendar Girl - Hardegger
Scr - Silvretta Eleanor Rigby - Bryce & Davies
 
Class 6A - Intermediate
1st   CH Schallenberg Sweetest Thing
 
Class 8A - NZ Bred
1st  Imagin Glass Half Full - Gadsdon
2nd CH Brienz Wasserfluh Chiana - Robinson
 
Class 11A - Open
1st   NZ & Aust CH Alpinstolz Angel Eyes - Hardegger
2nd  CH Carlo's Phoenix of Estcarp - Tate
 
Best Bitch - NZ & Aust CH Alpinstolz Angel Eyes - Hardegger
Res Bitch - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
BOB, OOB - NZ & AUST CH ALPINSTOLZ ANGEL EYES
ROB, NZ Bred - CH SCHALLENBERG BLAZE OF GLORY
BPOB - Imagin Sober Thoughts
POB - Alpinstolz Casanova
JOB - Hvalbernerns Ablaze Deeodin
IOB - CH Schallenberg Sweetest Thing
 
 
Bernese Mountain Dog Specialty Championship Show
Saturday 3rd October 2009
36 entries
Judge Scott Sandford (South Australia)
 
Class 1 - Baby Puppy Dog
1st   Nordic Arctic Bear - Dassler
 
Class 3 - Puppy Dog
1st    Alpinstolz Casanova - Hardegger
2nd   Anahera Jericho In Command - Sperling
 
Class 5 - Junior
1st  Harley Van De Klaverhoeve (Imp - Blg) - Gadsdon 
2nd  Alpenspirit Ocean's Apart (Imp-Can) - Stevenson
3rd   Schallenberg Soul Man - Jury
 
Class 8 - NZ Bred
1st   CH Schallenberg Blaze of Glory - Jury
Scr - Anahera Hunka Bernin' Love - Stevenson
Scr - Bosco Van Blassis - Sperling
 
Class 9 - Stud Dog
1st  Hvalbernern's Ablaze Deeodin (Imp Nwy) - Stevenson
2nd  CH Aviator of Estcarp - Tate
 
Class 10 - Veteran Dog
1st  NZCH Zanzebern Ace Venturi (Imp Aust) - Stevenson
Scr - CH Montreux of Schallenberg - Jury
 
Class 11 - Open
1st   NZ CH Makker Hudson (Imp- Aust) - Bryce & Davies
2nd   CH Man Of Words of Estcarp - Tate
3rd   CH Schallenberg Blaze of Glory - Jury
Scr - CH Bascal Van Blassis - Sperling
 
Best Dog  -  NZ CH Zanzebern Ace Venturi - Stevenson
Res Dog  - NZ CH Makker Hudson - Bryce & Davies
 
Class 1A - Baby Puppy Bitch
1st   Imagin NAF - Gadsdon
2nd  Imagin Sober Thoughts - Gadsdon
3rd  Nordic Arctic Explorer - Dassler 
 
Class 3A  - Puppy
1st   Alpinstolz Calendar Girl - Hardegger
2nd  Toffen Tallulah-Bellevino - Robinson
Scr - Silvretta Eleanor Rigby - Bryce & Davies
 
Class 5A - Junior
Scr - Ashgrove Tudor Rose - Tate
 
Class 6A - Intermediate
1st   CH Schallenberg Sweetest Thing
Scr - Anahera Isadorable (AI) - Stevenson
 
Class 8A - NZ Bred
1st  Imagin Glass Half Full - Gadsdon
2nd CH Brienz Wasserfluh Chiana - Robinson
Scr - Ch Carlo's Phoenix of Estcarp - Tate
Scr - Anahera Cat's Pyjamas - Stevenson
 
Class 9A - Brood Bitch
1st  CH Anahera Cat Ballou - Stevenson
Scr - CH Anahera Chanticleer - Jury
 
Class 10A - Veteran Bitch
Scr - NZCH Zanzebern Topsy Turi (Imp Aust) - Stevenson
Scr - Zanzebern Laphroaige (Imp Aust) - Stevenson 
 
Class 11A - Open
1st   NZ & Aust CH Alpinstolz Angel Eyes - Hardegger
Scr - Anahera Eye Candy - Stevenson
 
Best Bitch - CH Anahera Cat Ballou - Stevenson
Res Bitch - NZ & Aust CH Alpinstolz Angel Eyes - Hardegger
 
BOB, BIS, Brood Bitch - CH ANAHERA CAT BALLOU
ROB, RIS, Veteran - NZ CH ZANZEBERN ACE VENTURI
BPIS - Imagin NAF
PIS - Alpinstolz Casanova
JIS - Harley Van De Klaverhoeve
IIS - CH Schallenberg Sweetest Thing
NZ BIS - Imagin Glass Half Full
Stud Dog IS - Hvalbernern's Ablaze Deeodin
OOB - NZCH Makker Hudson 
 
STAKES CLASSES
 
Movement:   Imagin Glass Half Full
 
Bred & Owned:    Estcarp
 
Breeders Stakes:  Schallenberg
 
Child Handler:   Pascale Sperling with Huddy
 
Junior Handler:  Ashleigh Jenkins-Hoult with Bismarck
 
A BIG THANKYOU to all those that supported the Club Champ show held on 3 October - to Lisa S, Lisa H, Barbera, and Julia  for your organisation, donations and help to put this together and a huge THANK YOU to Diane (Riversong Newfoundlands) for looking after our judge and stewarting for us.  Also THANK YOU to our judge Scott Sandford for the written critques and the grooming demo - very valuable.
 

 

[Refresh/Reload]

Images & Text in this site are Copyright - DO NOT COPY!

Web By DogWebsBiz.com.au

EDIT